Hakkımızda

Psikolojik Danışmanlık Merkezi

İletişim

Çilesiz Mahallesi, Şehit Sami Kıbrıs Caddesi, Karaçay İnşaat Elba Evleri, No:22 Malatya/Yeşilyurt

+90 531 253 7944

info@moispsikoloji.com

Mois Psikoloji

Neler Sunuyoruz.

Mois Psikoloji

Çocuklarla Oyun Terapisi .

“Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar.” Garry Landreth Oyun Terapisi; çocukların yaşadıkları psikolojik ve sosyal zorlukların üstesinden gelmelerine yardım eden ve onların hem sosyal hem de duygusal gelişimlerini destekleme sürecinde oyunu temel alan bir yaklaşımdır. Aynı zamanda çocukların düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme şansı verir. Oyun terapisi, kelimeler yerine oyuncakları koyarak/kullanarak çocuklara kendilerini ifade edebilmelerine yardımcı olur. Oyun terapisinde terapist; oyun ve oyuncak kullanarak çocukla iletişim kurmaya, olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olunur. Oyun terapisinin süresi çocuğun ihtiyacına ve hızına, terapinin hedeflerine ve sorunun yaşanma süresine bağlı olarak değişir. Ancak yaşanan sorun ne kadar köklü ve uzun bir geçmişe sahipse yol almak da o oranda uzun sürebilir. Sorunlar kronik hale gelmeden ve yerleşmeden en kısa sürede destek almak özellikle çocuklarla çalışırken çok daha hızlı sonuç verir. Etkin ve verimli bir oyun terapisi süreci için seanslara düzenli devam edilmesi önemlidir.

Mois Psikoloji

Ergenlerle Psikoterapi.

"Ergenlik kaçırılmaması gereken bir açılışı temsil eder" Philippe Jeammet Ergenlik dönemi, birçok değişimin (fiziksel, sosyal, zihinsel ve psikolojik) yaşandığı bir dönemdir. Aynı zamanda bu dönemde beyinde çok yoğun değişimler yaşanır; bu yüzden insan hayatının en verimli dönemlerinden biri olarak kabul edilir. Birçok farklı konuda yapılan ergenlik dönemi araştırmalarına göre, bu dönemin sağlıkla geçirilmesi, yetişkinlik döneminde yaşanabilecek birçok sorunun da önüne geçmektedir. Ergenlik dönemi, kafa karışıklıklarının ve duygusal dalgalanmaların yoğun olduğu bir dönemdir. Çocukluk ile yetişkinlik arasında kalan ve kim olduğuna yönelik cevaplar arayan ergen bağımsızlaşmaya başlar ve deneme- yanılma yöntemi ile kendisini, yeteneklerini, tercihlerini keşfetmeye çalışır. Fakat bu kendini anlama, tanıma, bağımsızlaşma ve keşfetme süreci, hem ergen hem de aileler için zorlayıcı olabilir. Ergenlik dönemi psikoterapisinde ergene kendisini tanıması, duygularını anlaması ve zorluklarla başa çıkma becerilerini geliştirmesi ve yönünde destek verilir. Aile de gerekli durumlarda sürece dahil edilerek, yaşanılan zorluklarla ilgili desteklenir. Bu çalışmalar, aile içindeki güvenli ve huzurlu ortamı destekleyerek, ergenin kendini tanıması, sorumluluk bilinci geliştirmesi ve sağlam temeller oluşturarak kendini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Mois Psikoloji

Bireysel (Yetişkin) Psikoterapi .

"En önemli rehber, bireyin kendi içinde saklıdır." Carl Rogers Bireysel psikoterapi, duygularınızı, düşüncelerinizi, ilişkilerinizi, inançlarınızı ve yaşam örüntülerinizi güvenli bir ortamda keşfetme sürecidir. Psikoterapi, yaşadığınız sıkıntılar ya da zorluklara yönelik iç görü kazanmanıza yardımcı olarak değişim için uygun yollar bulmanızda size rehberlik eder. Psikoterapi, etik ilkeler çerçevesinde danışanın iyi oluşunu gözeterek gerçekleştirilen bir konuşma tedavisidir. Danışan ile terapisti arasında kurulan ilişki tedavi edici niteliğe sahiptir. Danışan ile terapist arasında kurulan ilişkinin niteliği, danışanın terapi sürecine aktif katılımı ve isteğiyle birleştiğinde, psikoterapi sürecinin daha işlevsel olmasına ve daha olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Psikoterapi ortamının sağladığı empatik dinleme ve koşulsuz kabulle, danışanlar için yaşam öykülerini paylaşabilecekleri ve gündelik hayatlarında farkında olmadıkları meseleler üzerine düşünebilecekleri güvenli bir ortam oluşturulur. Böylelikle kişilerin süreçlerine ve problemlerine yönelik iç görü kazanmalarına yardımcı olarak, zorluklarla başa çıkma kapasitelerini ve yaşam kalitelerini arttırmalarına destek olur.

Mois Psikoloji

Online (Çevrimiçi) Psikoterapi.

Online terapiyi, terapi seanslarının görüntülü görüşme araçlarının kullanılmasıyla (Skype, Zoom, Google Meet, Whatsapp…vb) gerçekleştirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Yüz yüze psikoterapi koşullarının sağlanamadığı durumlarda (yurt dışında yaşama, şehir dışında yaşama, evden ayrılmanın mümkün olmadığı durumlarda, pandemi tedbirleri kapsamında vs.) online platformlar üzerinden psikoterapi yöntemi tercih edilebilir. Özellikle koronavirüs pandemisi ile birlikte online platformların terapi amaçlı kullanımı da arttı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, danışanlar online terapiden, yüz yüze psikoterapiden olduğu kadar fayda sağlıyor. Online terapi sürecinde de, seansların süresi, sıklığı ve gizliliğin korunması açısından, yüz yüze terapideki kurallar geçerli olur. Rahatsız edilmeyeceğiniz ve dikkatinizin dağılmayacağı özel bir alanda, bilgisayar, cep telefonu ya da tablet aracılığıyla online terapi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Her koşulda ve her durumda psikolojik desteğe ulaşmak mümkün. Hemen randevunuzu oluşturarak, siz de bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Mois Psikoloji

SAS Metodu Yetkili Uygulayıcısı.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda SAS Smart Dinleti Programları, ruh halini ve motivasyonu iyileştirmek için güvenli ve yapılandırılmıştır. Beynin zayıf bölgelerini güçlendirmeyi amaçlar. Beyin değişme kapasitesine sahip olduğundan (nöroplastisite), SAS Dinletileri beyni yeniden şekillendirdiğinde, öğrenme üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Dolayısıyla SAS’ın amacı genel işleve yardımcı olmak için zamanla aktifleşen beyin kaslarını geliştirmektir.

Mois Psikoloji

SAS Dinleti Programları.

SAS Dinleti Programları, beynin sağ ve sol yarı küreleri arasında güçlü ve etkili bir iletişim kurmasını teşvik ederek stres yönetimini kolaylaştırır, odaklanma, dikkat ve hafıza becerilerini geliştirir. Beyin dalgaları arasında eşgüdümlü bir geçişin sağlanmasına dolayısıyla kaygının azalmasına, kişinin performans ve verimliliği artmasına yardımcı olur. Nefes alış-veriş ritimlerini düzenleyerek rahatlama sağlar, stresin fiziksel görünümlerini azaltır.